Κυριακή 30 Ιουνίου 2013

Η Βραζιλία κέρδισε με 3-0 την Ισπανία και πήρε το κύπελλο Συνομοσπονδιών

Η Βραζιλία ταπείνωσε την Ισπανία, την ομάδα που κατέκτησε το Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό κύπελλο και παρέμενε αήττητη επί τρία χρόνια σε 29 παιχνίδια, συντρίβοντάς την με 3-0 στον τελικό του κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Τα δυο γκολ των Βραζιλιάνων πέτυχε ο Φρεντ, ένα σε κάθε ημίχρονο και μάλιστα στο δεύτερο λεπτό, και ένα ο Νεϊμάρ με εκπληκτικό αριστερό σουτ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, χαρίζοντας στην ομάδα τους την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση και για τρίτη συνεχόμενη φορά το κύπελλο Συνομοσπονδιών.

Η Ισπανία, που βρέθηκε σε άσχημη βραδιά, έχασε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σέρχιο Ράμος αλλά και τον Ζεράρ Πικέ ο οποίος αποβλήθηκε στο 68’ με απευθείας κόκκινη για βίαιο μαρκάρισμα στον, συμπαίκτη του πλέον στην Μπατσελόνα, Νεϊμάρ.